Blog

Bebek Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Önemli Nokta

Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim süreci yaşaması için doğru kıyafet seçimi çok önemlidir. Onun hassas cildini korumak ancak doğru kıyafetler ile mümkündür. Bebeklik dönemi cildin en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin aşırı soğuk ve sıcaktan, çevredeki zararlı maddelerden korunması gerekir. Ayrıca kıyafet seçiminin bebek gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bu yüzden bebek kıyafeti seçerken dikkatli davranmalı, bu konuları da göz önünde bulundurmalısınız.

0/1 yaş çocuk kıyafeti seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kıyafetin işlevsel olmasıdır.

Çok dar kıyafetler bebeklerde hareket kısıtlaması getireceği için bedensel ve kemik gelişimine de olumsuz etkileri olur. Eskiden bir örtüden kesilerek yapılan, bebeği tamamen saran ve hareketsiz bırakan, geleneksel kundaklamanın zararları günümüzde artık bilinmektedir.

Bol kıyafetler de bebeğe hareket kısıtlaması getirir. Ayrıca bebeği bol kıyafetler içerisinde tutup kaldırmak da çok güvenli değildir.

Bebeğinizin vücudu için tam uyan, kullanımı kolay ve rahat giyilip çıkartılabilen kıyafetler ona rahatlık sağlayacağı gibi güven duygusu da vermektedir.

Bu sebeplerle bebeğiniz için alacağınız kıyafetler ne dar olmalı ne de bol olmalıdır, vücuda uygunluğu çok önemlidir.

Bebeğiniz için doğru kıyafet seçme kılavuzu.

 1. Kıyafetler işlevsel olmalı ve giydirip çıkartması kolay olmalıdır.
 2. Üzerinde büyük ve abartılı aksesuarlar olmayan, basit işlemeli kıyafetler tercih edilmelidir.
 3. Çıtçıtlı, yapışkan, bantlı gibi tehlike unsuru olmayan birleştirme malzemeleri kullanılmalıdır.
 4. Kumaşı kolay yıkanabilir, yüksek ısıya dayanıklı ve yumuşak olmalıdır. Pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Pamuklu ürünlerimizi görmek için tıklayın.
 5. Modeller rahat ve kullanılışlı olmalıdır.
 6. Mevsimine uygun kıyafet seçilmelidir.
 7. Bebeği giydirirken başın rahat geçmesi için yaka kısmı geniş ya da omuzlardan açılıp kapanabilen kıyafetler tercih edilmelidir.
 8. Özellikle ilk ayda sık bez değiştirileceğinden bebeğe alt kısmı çıtçıtlı iç çamaşırları ve boydan fermuarlı ya da çıtçıtlı tulumlar giydirilmesine özen gösterilmelidir.
 9. Kıyafet satın alınırken bebeğin kilosuna, ayına ve boyuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Aynı ayda olup kilosu farklı bebekler bulunabileceği için giysi seçiminde bebeğin kilosu ve boyu göz önünde bulundurulmalıdır.
 10. Bebekler ellerini sürekli ağızlarına götürdükleri için ellerini açıkta bırakan kıyafetler giydirilmelidir. Eğer tırnaklarının yüzünü çizmesinden endişe duyulursa; tırnak bakımını sık sık yapmak iyi olacaktır.
 11. Kıyafet alırken kullanma talimatları okunmalı, pamuklu ve rahat yıkanan kıyafetler tercih edilmelidir.
Share the article:

Similar Contents